Bună. Tocmai am fost acceptată condiționat la BCU la Criminology, Policing and Investigation. Este cineva care mă poate ajuta cu mai multe informații? De exemplu, cum este orașul, cât de repede îți poți găsi un job(din câte am înțeles, poți obține un job și în cadrul campusului), care ar fi minimum de cheltuieli lunar? Apreciez orice ajutor, cât de mic. Mulțumesc.

Vizualizări: 620

Răspunsuri la Aceste Discuţii

Buna! Eu sunt studenta la BCU la Criminology. Orasul este frumos,mai ales centrul orasului.Ai multe lucruri de vazut ,daca gasesti pe cineva care sa stie si sa iti arate cam ce e de vazut.Mie personal biblioteca si canalele Birmingham-ului mi-ai placut cel mai mult.Oamenii sunt foarte amabili in general.Eu am avut un soc cultural ,sa zicem asa, cand am vazut cat de diversificata e populatia aici. Un job gasesti,daca vrei neaparat si iti cauti ,dar majoritatea celor din primul an aleg sa nu lucreze in primele luni ,avand in vedere ca trebuie sa te acomodezi, sa incepi sa inveti si tot asa mai departe .Banii-aici depinde foarte mult de cum si cat cheltuie fiecare .Eu platesc chirie 260 de lire pe luna si vreo 80 -100 de lire lunar pe mancare si alte lucruri.Aici depinde mult de cat de des iesi,de cat de mult fumezi ,daca fumezi si alte lucruri de genul . Preturile sunt cam la fel la mancare ,sunt unele lucruri mai scumpe ,dar si unele mai ieftine.Asta o sa vezi cand ai sa ajungi aici :)

Ce-ai făcut în primele zile? Cum te-ai acomodat? Ai spus că plătești 260 de lire/lună, mi se pare un preț acceptabil, cum de ai reușit să-ți găsești așa ieftin, locuiești în campus? Nu am vicii, decât unul, cărțile, deci majoritatea banilor îi voi cheltui pe cărți. 

In campus e scump din cate am inteles ,in jur de 100 de lire sau mult pe saptamana.Eu am cautat pe internet ,am luat numarul de telefon al proprietarului,l-am sunat iar a doua zis am mers si am vazut locul si am semnat contractul.Pentru mine nu a fost foarte greu cu acomodatul deoarece am avut o prietena cu mine,dar in primele luni a fost putin mai rau cu dorul de casa si alte lucruri de genul.Dar te obisnuiesti cu timpul.Si carti ,gasesti toate genurile la biblioteca universitatii.

Mă bucur că biblioteca este cuprinzătoare. Legat de job, am înțeles că ai nevoie de un card de assurance să poți lucra. Este adevărat? 

Ai nevoie de National Insurance Number.Acesta il obtii cand esti aici ,sunand si facand o programare la un interviu.Ei te intreaba pentru ce il vrei,de cat timp esti in UK ,ce anume faci aici,lucruri de genul.Majoritatea studentilor spun ca pentru a se intretine au nevoie de un job,asta fiind motivul pentru care aplica pentru numarul ala.Procesul asta dureaza cam o luna si ceva cred.

Alatura-te studentilor EDMUNDO!

Activitatea Recentă

Oleniuc Dumitru-Florin a adăugat o discuţie la grupul
Prezentare grafică

Camera copenhaga

Buna tuturor! Numele meu este Florin si din Ianuarie voi avea internship-ul in Copenahga. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau poate cu un pont referitor la camere?Vezi mai mult
Nov 14, 2017