Spuneti-mi va rog, la eseul personal pe care trebuie sa-l fac..am o nelamurire

Cui ma adresez?

Sau cum sa incep?...clasic cu stimate Domnule ....sau ?

Daca aveti cumva  niste modele va rog frumos sa imi aratati si mie:D

Multumesc !

Vizualizări: 21376

Răspunde la Aceasta

Răspunsuri la Aceste Discuţii

ai dreptate . El a fost student la undergraduate asa ca cei din  uni se asteapta la un eseu mult mai academik ca la noi. Good point:)

Buna Alexandru,

Pentru admiterea la un program de masterat in UK va trebui sa scrii un eseu motivational. Nu cred ca exista un model (oricat de multe ti s-ar trimite) care sa ti se potriveasca si sa te reprezinte cu adevarat. In acest eseu trebuie sa iti exprimi cat mai convingator motivatia ta de a-ti continua studiile in cadrul universitatii alese ( tu ce ai alege dintre multe eseuri asemanatoare si unul care pare "mai altfel", adica personalizat si specific aplicatului, pasiunilor sale, domeniilor sale de interes si mai ales experientelor profesionale si academice traite pana acum... ce ai alege?) Pune-te in locul comisiei de admitere si intreaba-te de ce ar alege dosarul tau si pe tine in locul altora. Stiu ca e un exercitiu de imaginatie destul de greu, insa daca iti reuseste sunt sigura ca vei fi si tu multumit :)

In ceea ce privetse scrisorile de recomandare.. nu inteleg de ce spui "trebuie sa fac/sa scriu". Nu trebuie sa le scrii tu, ci un profesor si un angajator care te cunosc si care garanteaza pentru profesionalismul de care ai dat dovada pana acum...

Asadar, nu recomand ca aceste scrisori sa fie scrise de tine ( se observa faptul ca autorul este acelasi prin stilul pe care l-a adoptat!) Stiu ca este o practica des intalnita in Romania, insa incearca ca dosarul tau sa fie unul cu adevarat valoros si sa te reprezinte!

O zi frumoasa!

Corect, nu exista un model, de asta nici nu m-am apucat sa copiez din eseul altcuiva, dar mi-am facut o parere cam cum ar trebui sa arate :)

Cat despre scrisorile de recomandare, nu stiu cum sunt profii de liceu dar pe mine m-au pus sa le aduc scrisoarea scrisa si ei sa o semneze :)

P.S. : cat despre acceptarea sau respingerea in functie de un eseu motivational, eu ma cam indoiesc ca e chiar atat de important, cred ca notele inclina cu adevarat balanta :)

Gresit! Personal Statementul e cel mai important, pentru ca ei nu au nevoie de roboti si numai din PS isi pot da seama cum esti tu ca om. Ei vor sa vada ca tu o persoana cu initiative, cu care pot lucra, un om deschis catre cat mai multe domenii posibil, un om care intr-adevar are o minte creata cum se zice. Ei nu vor un soarece de biblioteca (,) care invata toata ziua, tocmai din cauza ca sistemul lor de invatamant e diferit de al nostru si daca la noi conteaza notele pentru ca totul aici se bazeaza pe teorie, la ei conteaza ce stii tu cu adevarat sa faci, pentru ca la ei practica e baza.

Buna

Vreau si eu un model de eseu motivational (red_claudy@yahoo.com)

http://www.studential.com/personalstatements/ cred ca asta o sa va ajute foarte mult. dar aveti grija ca "stelutele" sunt oferite tot de aceia care au cont pe site si nu sunt neaparat profesori. sper sa va dea idei :) Cheers!

O intrebare : scrisoarea de recomandare de la un profesor in cate exemplare trebuie sa fie ?D aca aplic la 4 mastere imi trebuiesc 4 scrisori sau una si ea se scaneaza/fotocopiaza si se trimite ?!

Multumesc.

Buna Alexandru,

Depinde foarte mult de modul in care vei aplica si de universitatile de care esti interesat. Daca, de exemplu, vei aplica prin intermediul EDMUNDO, vei avea nevoie de un singur exemplar, pentru ca vei trimite aceste scrisori in format electronic (scanate). Daca insa doresti sa aplici la universitea Malmo din Suedia, vei avea nevoie de un exemplar in plus, intrucat va trebui sa il trimiti prin posta, alaturi de celelalte documente.

O zi placuta!
as dorii si eu un model daca se poate?id loredanacristina93!ms frumos!
as vrea si eu un model de eseu personal adresa mea de mail este dorin_boss_94@yahoo.com